Proč a jak vzniklo tohle centrum

18. ledna 2016 v 18:54 | Martin Macek |  Všeobecné informace
Jak je uvedeno v "našem" profilu v září na schůzi komise mládeže se zrodila myšlenka "něco" udělat i pro ostatní děti, které to mají do Brna daleko. Není přeci možné, abychom všichni dojížděli za kvalitními trenéry do Brna a okolí. A bez řádné a kvalitní přípravy nemůžeme přeci konkurovat dětem ze silných a vyspělých šachových klubů.
A aby tohle všechno mělo vůbec nějaký smysl a cíl, zapojili se do diskuse trenéři a funkcionáři z Vyškova, Brankovic. Vacenovic, Ratíškovic a Rousínovce. Postupem času se zrodil nápad vytvořit tréninkové centrum pro děti a mládež, tak aby bylo dostupné všem vážným zájemcům a to nejen po stránce finanční, ale i co se týká dostupné dojezdové vzdálenosti.
Po vzájemném konzenzusu všech zainteresovaných lidí a velké podpoře vedení Základní a mateřské školy v Brankovicích padla volba právě na Brankovice.
Vždyť vyškováci to mají jen 22 km, z Rousínovce 25 km, Vacenovice 37 km a Ratíškovice jen o 1 km dál. Čili i pro nejvzdálenější Ratíškovice poloviční vzdálenost než do Brna. Mrkající
Když už se vyřešilo místo, musela se vyřešit doba výuky, kdo a jak ji povede a kolik to vlastně bude stát? Překvapený
Zatímco s trenéry potíž nebyla a s velkou ochotou se této složité role ujali Radka Slepánková, Jan Slepánek a Jaroslav Hejný ml. S ostatním už byl maličko problém.
Nakonec zvítězil názor, aby byla výuka tak dlouho, aby se děti z nejvzdálenějšího místa včas vrátily k obědu. Doba výuky byla stanovena jak jinak než 45 minu (když už jsme v té škole)Úžasný a pro začátek jsme se dohodli, že jeden tréninkový cyklus bude trvat 3 vyučovací hodiny, mezi tím 1 krátká a 1 delší pauza na protáhnutí a svačinu.
Jako výukový materiál byla stanovena metodika p. Evžena Gonsiora - šachový trénink mírně pokročilých a pokročilých.

Aby tohle tréninkové centrum mohlo fungovat podle nějakých regulí a v případě talentovaných dětí, jsme mohli čerpat dotaze ze svazu, celé centrum zaštítil po účetní stránce SK Baník Ratíškovice. Zde budou s trenéry sepsány dohody o provedené práci za trenérskou činnost, zde se budou soustředit vybrané finanční prostředky od rodičů ze kterých se bude hradit tzv. "trenérské" a po konzultaci s vedoucími mládeže jednotlivých šachových klubů a trenéry, byl stanoven maximální počet dětí v jedné skupině na 8. Dohromady tedy vznikly místa pro 24 dětí, což bylo naplněno na 105% (dětí bylo přijato nakonec 25 a to z toho důvodu, že se vždy stane, že někdo bude chybět).
Z toho počtu si trenéři vykalkulovali své náklady na 1 výukový den a bylo dohodnuto, že každý měsíc, počínaje lednem 2016 a končící dubnem 2016, se bude konat 1 výukový sraz. V případě zájmu se v květnu nebo začátkem června ještě 1 výukový den přidá. Pokračovat se bude na podzim a v zimě, kdy budou opět v měsících září, říjnu, listopadu a prosinci po 1 výukovém dnu. Celkem tedy 8 srazů + 2 pokud to bude časově vycházet. Při počtu 25-ti dětí a 8 výukových dnech bylo dosaženo částky 86,- Kč na 1 dítě, což je v podstatě super cena. Částka byla tedy zaokrouhlena na rovnou "stovku".

Když už byl dohodnut počet dětí a vykalkulována částka na 1 dítě, nastal neřešitelný problém. A tím byl časový harmonogram, který by vyhovoval co největšímu počtu dětí, všem trenérům a nekryl se ostatními okresními, krajskými a republikovými šachovými akcemi. Nekryl se s jarními prázdninami (to jsou 2 víkendu včudu), velikonocemi (1 víkend) a připadalo to na sobotu. Zamračený Tohle byl opravdu překladatelský oříšek....

Nakonec se podařilo i tohle vyřešit ke spokojenosti drtivé většiny přihlášených dětí a mládežníků. A bylo rozhodnuto, že tomu kdo se nebude moci výukového dne zúčastnit, trenéři pošlou vypracovanou "učební látku" elektronicky a pod dohledem rodičů nebo trenérů v klubu si bude muset výuku vypracovat sám. Jak se tento systém a fungování celého centra osvědčí, uvidíme po proběhnuvší první polovině srazů. Pak teprve budeme bilancovat a hodnotit.
Já ale říkám, že je lépe něco udělat i za cenu že se to příliš neosvědčí, než nedělat vůbec nic.

Rodiče, kteří jste do tréninkového centra přihlásili své děti a nejste se šachem příliš spjati, se můžete o podrobnostech, které jsem zde neuvedl, informovat u mne (telefon na mne je v profilu), nebo se můžete dotázat ve svém mateřském klubu u trenérů nebo vedoucích mládeže.

Děkuji všem za podporu a spolupráci, bez které by tenhle projekt nikdy nevznikl.

Postupem času zde chceme a budeme vkládat informace ze srazů, údaje o počtu dětí, probrané látce, nějaké diagramy, rozbory partií a pod. Vše co bude v našich a mých silách.

Jednoduchým způsobem sem lze vkládat komentáře - dole pod každým článkem, a pokud by se nějaký ztratí, je asi ve spamu a po upozornění jej schválím. Tímto způsobem chceme získávat zpětnou vazbu. Samožejmě nebdu povolovat vulgární a urážlivé komentáře. Ale to se snad nikdy nestane.

Martin Macek, předseda šachového oddílu při SK Baník Ratíškovice
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 M.Macek M.Macek | 19. ledna 2016 v 12:03 | Reagovat

Nějak se to neuložilo. Měl jsem toho napsaného podstatně víc. Musím to doma opravit.

2 Ivan Pařízek Ivan Pařízek | E-mail | Web | 20. ledna 2016 v 11:40 | Reagovat

Velmi prospěšná akce pro rozvoj šachových dovedností dětí!

[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.